51.2V100AH Stacked Solar LiFePO4 100ah Lithium-ion Battery
100ah Lithium-ion Battery
Model
JM-R-51.2V100AH-5KWH
Warranty
10 years
Anode Material
LFP
Chargeable
Yes
Application
Electric Power Systems, Solar Energy Storage Systems, Uninterruptible Power Supplies, Energy Storage
Battery Size
lifepo4
Brand Name
JM
Certification
MSDS, UN38.3,CE, ROHS
Place of Origin
China
Guangdong
Weight
48kg
The charging ratio
54.75V
The discharge rate
37.5V
Storage Type
Dry storage
battery type
LiFePO4 Battery Pack
Application
Energy Storage
Peak Discharge Current
100A
Peak Continious Discharge Current
100A
Charge Voltage
54.75V
Product Dimension
355*655*190(mm)(customized available)
Case Material
Metal
LCD
(customized available)
OEM/ODM
(customized available)
solar batterysolar batteriessolar batteries packsolar battery packbattery pack
Product Information
Shipping & Returns
Description
100ah Lithium-ion Battery
Model
JM-R-51.2V100AH-5KWH
Warranty
10 years
Anode Material
LFP
Chargeable
Yes
Battery Size
lifepo4
Brand Name
JM
Certification
MSDS, UN38.3,CE, ROHS
Place of Origin
China
Guangdong
Weight
48kg
The charging ratio
54.75V
The discharge rate
37.5V
Storage Type
Dry storage
battery type
LiFePO4 Battery Pack
Energy Storage
Peak Discharge Current
100A
100A
Charge Voltage
54.75V