12.8V 200AH Lithium Power Batteries For Marine
Model
JM-L-12.8V 200AH
Warranty
10 years
Anode Material
LFP
Chargeable
Yes
Application
Battery Size
LiFePo4
Brand Name
JM
Certification
MSDS, UN38.3,CE, ROHS
Model Number
12.8V200AH
Place of Origin
China
Area
Guangdong
Weight
22kg
The charging ratio
14.4v
The discharge rate
10V
Storage Type
Dry storage
battery type
12.8V200AH
Application
Lead Acid Replacement/Golf Carts/RV
Peak Discharge Current
100A 0.5C(max)
Peak Continious Discharge Current
200A 1C(max)
Net Weight
22kg
Case Material
ABS
Product Dimension
L532*W207*H215(mm)
Coummunication Protocol
RS485(customized available)
LCD
(customized available)
OEM/ODM
(customized available)
12.8V 200AH Electric Battery Pack L12.8V 200AH Electric Battery Pack L12.8V 200AH Electric Battery Pack L12.8V 200AH Electric Battery Pack L
12.8V 200AH Electric Battery Pack L
Product Information
Shipping & Returns
Description
Model
JM-L-12.8V 200AH
Warranty
10 years
Anode Material
LFP
Chargeable
Yes
Battery Size
LiFePo4
Brand Name
JM
Certification
MSDS, UN38.3,CE, ROHS
Model Number
12.8V200AH
Place of Origin
China
Area
Guangdong
Weight
The charging ratio
14.4v
The discharge rate
10V
Storage Type
Dry storage
battery type
12.8V200AH
Peak Discharge Current
100A 0.5C(max)
200A 1C(max)
Net Weight
Case Material
ABS
Product Dimension
L532*W207*H215(mm)
Coummunication Protocol
RS485(customized available)
LCD
OEM/ODM